На новосадском Кеју жртава рације, 23. јануара 2013. године, обележена је 71. годишњица трагичног догађаја у којем су припадници мађарске фашистичке окупационе војске од 21. до 23. јануара 1942. године побили и под лед Дунава бацили више хиљада Новосађана.
У подне, код споменика Породица, окупили су се представници Владе Републике Србије, Града Новог Сада, потом представници Српске Православне Цркве, Јеврејске општине у Новом Саду, амбасадори Израела и Мађарске у Србији, директор Канцеларије за сарадњу са црквама и традиционалним верским заједницама као и многобројни народ који је дошао да увелича овај молитвени догађај и да покаже јединство свих који се с тугом у срцу сећају невино страдалих жртава.
На самом почетку програма, градоначелник Новог Сада г. Милош Вучевић позвао је присутне да минутом ћутања одају пошту жртвама Новосадске рације. Градоначелник је подсетио да је у Новом Саду и 1941. године у априлу било велико страдање грађана у којем је убијено више од 700 грађана.
Помен је у име Јеврејске заједнице Србије служио рабин Исак Асиел, који је потом са неколико речи подсетио јавност на страшне догађаје из наше историје који треба да нам буду упозорење за будућност.
У име Српске Православне Цркве помен је служио Његово Преосвештенство Епископ крушевачки г. Давид уз саслужење Преосвећеног Владике бачког г. Иринеја и јегарског г. Порфирија, новосадског свештенствâ и ђаконствâ После служења помена, Владика Иринеј је, поздравивши присутне, у својој беседи рекао да ће све жртве страшне Новосадске рације заувек бити упамћене као невине жртве.
“Ми верујемо да они који су невино пострадали у животу, већ самом том својом жртвом већом од свих других људских жртава, заслужују да буду у насељима праведничким и у наручју Аврамовом, у Земљи живих и у Заједници светих јер жртва спира многе грехе. Жртва стоји у темељу како Старога Завета тако и Новог и Вечног Завета у личности Исуса Христа, по нашој хришћанској вери”, казао је Владика бачки.
“Ми никада не поистовећујемо оне људе који су учинили зло, чак и њих жалимо, наравно осуђујући њихова дела или недела, а поготову их не изједначавамо са читавим народима и заједницама из којих су поникли. Савременици џелата који су овде били на делу на обали Дунава, на Штранду, нешто даље од овог места припадали су суседном мађарском народу, али су том народу припадали и Телеки и Бајчи-Жилински, и многи други племенити људи и истински хришћани и то је оно што увек даје наду свима нама”, рекао је Преосвећени и истакао да је прошао период прећуткивања жртава Рације и да тај страшни догађај више није табу тема.
"Никада више рација неће бити забрањена и прећуткивана тема већ ће бити оно што нас учи вери, нади и љубави", навео је Владика Иринеј и додао је да му је драго да данашњем молитвеном догађају, по први пут, присуствују и представници Исламске заједнице и високи функционери мађарске владе.
“Све су то, браћо и сестре знаци наде. Ја бих рекао да цивилизација вере о којој је тако надахнуто, са примерима, говорио Господин рабин, неминовно и неизоставно се развија у цивилизацију наде, али ни то није њен крај, него се мора развити у цивилизацију љубави. Тај триптих је нераздељив – вера, нада и љубав, и једне без друге нема, а круна свих је љубав. Колико год то некоме изгледало као утопија, то је суштина и садржина наше вере и наше поруке свету а и нама самима, и данас и свагда”, поручио је Епископ новосадски и бачки присутнима који су се окупили на Кеју поводом обележавања Новосадске рације.
Цвеће на споменик Породица положили су заменик премијера Мађарске г. Тибор Наврачич, амбасадор Израела г. Јосеф Леви, представници Јеврејске заједнице Србије, Јеврејске општине Нови Сад и Матице ромске, у име града Новог Сада венац је положио председник Скупштине г. Синиша Севић, а венац су положили и представници потомака жртава рације.
Са брода Речне флотиле, први потпредседник Владе Републике Србије г. Александар Вучић и градоначелник Новог Сада г. Милош Вучевић спустили су венац у Дунав.
После програма уприличеног на Кеју жртава рације присутни су се упутили ка новосадској плажи Штранд, где је откривена спомен-плоча жртвама Рације.
Извор: Радио Беседа